CO WARTO ZOBACZYĆ?

Odległość do 30km od naszego hotelu:


Kwatera Himmlera kryptonim „Hochwald” (Wysoki las) 

była zlokalizowana w lesie na Mazurach, tuż przy Pozezdrzu, na północny wschód od centrum tej miejscowości. Obok kwatery biegła linia kolejowa Giżycko – Węgorzewo.

Cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I wojny światowej

Na tym cmentarzu leżą zgodnie obok siebie żołnierze, którzy za życia strzelali do siebie na frontach I wojny światowej. Warto wybrać się tam na spacer - ze wzgórza, na którym cmentarz założono, rozciąga się wspaniały widok na jezioro Święcajty.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie możemy obejrzeć przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, odzież, kolekcję unikalnych pisanek i wycinanek. Na uwagę zasługuje kolekcja dawnych mazurskich widokówek czy unikalne kafle z XVI–XIX w.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Wegorzewie

Znajduje się ono w budynku, w którym niegdyś mieścił się dworzec kolejowy.
Placówka prezentuje stałą wystawę pt. „Koleje mazurskie – pamięć wieku", za pomocą licznych eksponatów przedstawiając historię kolei dawnych Prus Wschodnich oraz dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego. W zbiorach znajdują się m.in.: elementy taboru kolejowego i urządzenia techniczne związane z jego obsługą, dawne kasy biletowe, tablice informacyjne, mundury kolejarskie, fotografie, mapy, dokumenty.

Sztynort – Pałac rodu Lehndorff 

Jednego z potężniejszych rodów hrabiowskich w Prusach Wschodnich. Sztynort był związany z tym rodem od XV wieku do 1945 r. Podczas działań wojennych w 1945 roku Sztynort nie uległ zniszczeniu, do początku roku 1947 była tu kwatera wojsk sowieckich, punkt zborny zwożonego z bliższych i dalszych okolic mienia, przeznaczonego do wywiezienia na wschód. Po odejściu wojska, resztki dawnego wyposażenia pałacu zostały zabezpieczone przez olsztyńskie muzeum

Kanał Mazurski

Niedokończony, miał utworzyć drogę wodną i połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie przez rzekę Łynę i Pregołę z Bałtykiem. Całkowita długość kanału od jez. Mamry do rzeki Pregoły wynosi 51,5 km, z czego na terenie Polski 22 km. Różnicę poziomu wód – 111,2 m między jez. Mamry i rzeką Pregołą miało pokonać 10 śluz komorowych i 2 jazy o ręcznym napędzie mechanizmów. Na terenie Polski znajduje się 5 śluz. Śluzy w Leśniewie – przy drodze, niedokończona śluza dolna i ok. 900 m na wschód od niej druga śluza górna.

Bunkry w Mamerkach na Mazurach nad Kanałem Mazurskim, około 17 km od Ogonek, znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej – Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). W latach 1940–1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów. 16km

XIX wieczna Twierdza Boyen w Giżycku 21km

Twierdza w kształcie gwiazdy, stanowiąca ważny obiekt strategiczny, blokujący. Położona w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin.

Wieża ciśnień w Giżycku

panorama miasta i okolicznych jezior
Wieża Wodna (odległość ok. 500 m. od hotelu) Wieża została zbudowana w 1900 r., dziś jest punktem widokowym, z którego roztacza się widok na miasto i jezioro Niegocin. Wewnątrz znajduje się lokalne muzeum oraz kawiarnia.


Odległość powyżej 30km od naszego hotelu:


Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży koło Kętrzyna i dziś, mimo faktu iż Kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców – jest wspaniałą atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez niemal ćwierć miliona turystów rocznie. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością.

Mazurolandia - Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży

Park Miniatur Warmii i Mazur to niezwykła atrakcja na mazurach, czyli jedyne miejsce, w którym obejrzycie miniatury najciekawszych, a nierzadko mało znanych zabytków regionu warmińsko-mazurskiego. Macie niepowtarzalną okazję zobaczenia w jednym miejscu najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur.

Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni

W zabytkowej mazurskiej chacie A. Puszko odtworzył wystrój tradycyjnej mazurskiej chałupy z typowym wyposażeniem - meblami oraz sprzętem codziennego użytku. Znajduje się tam m.in. tzw. czarna kuchnia - otwarte palenisko z dużym kominem powyżej. Do ekspozycji należą także przedwojenne mapy oraz broń zgromadzone przez gospodarza. Na terenie muzeum zgromadzono też liczne pamiatki z przeszłosci w postaci kół młyńskich, nagrobka poległego żołnierza wyrytego w kamieniu polnym. itp.

Warsztaty garncarskie we wsi Kamionek Wielki

Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach organizowanych w Pracowni Garncarskiej. Atutem warsztatów jest zapoznawanie uczestników z zapomnianymi już i dawno niekultywowanymi dziedzinami garncarstwa. Pokazywanie także możliwości zastosowań technik garncarskich w takich dziedzinach jak: rehabilitacja, techniki relaksacyjne, edukacja ekologiczna, archeologia doświadczalna, agroturystyka, gastronomia.

Piramida w Rapie

Grobowiec rodziny Farenheit. Znajduje się w miejscowości Rapa niedaleko Bań Mazurskich (9km), tuż przy granicy z Rosją (obwód kaliningradzki).

Puszcza Borecka

Puszcza Borecka to jedna z niewielu ostoi wolno żyjących żubrów w Polsce. Dzięki pokazowej zagrodzie, turyści mogą zobaczyć je z bliska.

Zabytkowe mosty w Stańczykach

We wsi Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość - 200m i wysokość 36m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard.

Tężnie solankowe w Gołdapi

Tężnie solankowe w Gołdapi – tężnie solankowe usytuowane w Parku Zdrojowym nad jeziorem Gołdap przy promenadzie zdrojowej na terenie uzdrowiska Gołdap. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646,0 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi.